Külmakindlus pole häbiasi

Talv on kohal ja ilmad lähevad järjest külmemaks, me ise tikume tuppa sooja ja mõned maasikasordid tahavad samuti talveks katet peale saada. Mõnusalt paksu lume all maasikad talvekatet õigupoolest ei vajakski, aga vahel on lumikate õhuke ja sulaperioodid võivad selle aeg-ajalt päris ära sulatada. Sellepärast oleks hea külmaõrnadele sortidele enne püsivate külmade tulekut talveloor või võrk peale panna.  Eriti ohtlikud on maasikataimedele külmad tuuled, mis puhuvad taimedelt lume ja tekitavad istandusele laiguti külmakahjustusi.

Kaetud taimede kallale ei saa ka kitsed ja jänesed maiustama tulla. Kitsed võivad toitu otsides maasikapuhmad lume alt välja kraapida ning selle, mis kitsede söömaajast üle jääb, võtab sellisel juhul külm ära. Vahel võivad näljased kitsed isegi katteloori ära lõhkuda, et maasikataimi süüa. Seevastu kattevõrku kitsed katki teha ei suuda.

Koduaedades ei tohiks maasikataimede katmiseks kasutada oksi, sest okstest talvekate pakub hiirtele mõnusat pesapaika. Hiired kipuvad maasikate rohelisi võrseid närima hävitades sel moel järgmise aasta saaki ning nõrgestades taimi.

Kindlasti vajavad talvekatet külmaõrnemad sordid nagu ‘Elianny’ ja ‘Rumba’. Talvekatet pole tarvis ‘Polkal’, samas ‘Sonata’ võib mõnel aastal katet vajada.

«