Liikumiskiirus on 30 kuni 100 m/tunnis - traktorist peab olema pundi kõige rahulikum vend

Seemnenäkk on umbes 2 cm pikkune tume mardikas, kes sööb küpsete maasikate pinnalt seemneid. Ta rebib süües seemned marja pinnalt koos tükikese viljalihaga välja ning peale seemnenäki õhtueinet tunduvad marjad justkui ligaste ja ära ilastatuna. Sarnase kahjuste võivad tekitada ka teod või nälkjad, kuid seemnenäki töö tagajärjed tunneb ära marjade all olevate seemnekestade kuhjakeste järgi. Nimelt sööb seemnenäkk ainult seemnete sisu ja seemnekestad jäävad väikeste virnakestena marja alla ning ettevaatlikult marjakobarat kergitades võib hoolikas otsija neid sealt leida.

Eriti meeldivad seemnenäkile elupaigad, kus kasvavad püsikud. Peenarde vahel kasvava murukattega maasikad, on talle peaaegu ideaalne elupaik. Päeval varjab seemnenäkk ennast rohus, kuivanud heinas või mullatükikeste all ning söömas käib öösiti. Seemnenäkk valib söömiseks väga küpsed marjad, sest nende pinnalt tulevad seemned kergemini lahti.

Seemnenäkkide vastu tuleks sõjakäigule asuda alles siis, kui neid on aias tõesti palju, sest üldiselt on nad kasulikud putukad. Seemnenäkid on segatoidulised ja söövad lisaks maasikaseemnetele tõuke ja nälkjaid olles sel moel ka teiste kahjurite arvukuse piirajaks.

Seemnenäkkide kohta on põhjalikum info siin.

Sildid:, , , , , ,

«