Frigotaimed 30 päeva peale istutamist

Frigotaim on täiesti tavaline maasikaistik, mis võetakse sügisel põllult üles ning elab talve üle külmhoidlas kontrollitud talve tingimustes. Aednikul ei ole riski, et ebasoodne talv maasikapeenrad kevadeks hõredaks teeb ja taimel ei ole ka vahet kas ta on talvises puhkeseisundis põllul või külmhoidla tehiskeskkonnas.

Frigotaimedega maasikapeenra tegemisega saab hakkama iga aiapidaja. Ainsaks kunstiks on taimede “äratamine“. Külmhoidlas puhkeseisundis olevad taimed tuleb sooja kätte tuua tasapisi – paari kolme päeva jooksul. Liiga kiire keskkonnamuutus võib taimedel tekitada šoki.

Taimed on sorteeritud juurekaela läbimõõdu järgi klassidesse. Kõige jämedama juurekaelaga taimed on kõige kvaliteetsemad, kasvatavad tugeva puhmiku ja annavad esimesel aastal rohkem saaki. Keskmine frigotaim kannab esimesel aastal umbes 100 grammi marju taime kohta. Väga heades tingimustes kasvavad taimed annavad isegi oluliselt rohkem saaki.

Istutamise aja saab igaüks ise valida, aga see ei tohiks olla hilisem kui juuni algus. Vastasel korral ei jõua taimed ennast uueks talveks ette valmistada. Kõige toredam on frigotaimede kasvatamisel see, et esimesed marjad saavad küpseks tavaliselt 60 päeva peale taimede aeda istutamist. Reeglina on need suured ja ilusad ning peale maasikaaja lõppu tundub maasikakaunitaride söömine tõelise luksusena.

Järgmistel kasvuaastatel peavad frigotaimed ennast aias üleval nagu täiesti tavalised maasikataimed ja marjad saavad küpseks ikka tavalisel maasikajal.

«